Receptů na kynuté koláče koluje spousta, ale tenhle od mojí tety je pro mě osobně jeden z úplně nejlepších. Má totiž jedno velké tajemství – do těsta se přidává trocha bílého jogurtu a jedna nastrouhaná vařená brambora.
1většívařená brambora vychladlá a nastrouhaná najemno
1kostkačerstvého droždí
1lžícecukru krupice /do kvásku/
špetka soli
tvarohu nejlépe kostka, ne z vaničky
cukr moučka nebo krupicedle vlastní chuti
1ksvanilkový cukrmůj tip na lepší
1ksžloutekmůj tip na lepší
100g rozpuštěného másla cca
hrubá moukadle potřeby
cukr moučka dle potřeby
rozpuštěné máslo /na potření ihned po upečení/
Instructions
Postup
Do misky odlijeme trochu vlažného mléka, rozdrobíme do něj kostku droždí, přidáme lžíci cukru a trošku mouky. Promícháme a necháme na teplém místě cca 10 minut vzejít kvásek
Do velké mísy /nebo do nádoby domácí pekárny/ dáme mouku se špetkou soli
Přidáme najemno nastrouhanou vařenou bramboru, zbylé vlažné mléko, malý jogurt, olej, žloutky a vzešlý kvásek
Vypracujeme krásné, hladké a poddajné těsto. Mísu přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě hodinu kynout
Zatímco těsto kyne, smícháme tvaroh s cukrem podle chuti
Na drobenku rozpustíme máslo, přisypeme moučkový cukr a hrubou mouku a prsty vypracujeme hrudky
Vykynuté těsto vyndáme na pomoučněný vál
Můžeme z něj vyválet plát a vykrajovat kolečka, nebo těsto rozdělit na menší kousky, udělat z nich kuličky a ty přenést na plech s pečicím papírem
Uprostřed každé kuličky dnem skleničky nebo prsty vytlačíme důlek